+90 530 402 11 12 aysin@aysinturpoglucelik.com

Danışanlardan Gelen Yorumlar

w

Görkem G. | 13.11.2018

Aysın Hanım ile hukukumuz biraz eskiye dayanır. Kendisini ilk tanıdığımda sadece bireysel terapist tarafını görebilmiştim. Çok kısa bir süre içinde, sonradan oldukça komplike olduğunu anladığım konuları ustalıkla su yüzüne çıkarıp, görebilmemi sağlamıştı. Sonuçta beni yeni yeni tanıyordu ancak iletişimdeki ustalığı, açıklığı, entelektüel birikimi ve espritüel yaklaşımları sayesinde yaklaşık 4-5 ay sürdürdüğümüz görüşmelerimizde kendimi oldukça rahat hissetmeme yardım etti. Şahsım adına, profesyonelliğinin yanında sürekli devrede olan içgüdülerini de unutmamam lazım zira konuları ne kadar teknik değerlendirse de oldukça hassas olan tüm konularda hissettiklerini de açıklıkla ortaya koyup, bazen büyük bir farkındalık, bazen zorlu bir hesaplaşma yönünde destek verdi, aslında cesaretlendirdi. Bir danışan olarak kişisel tecrübemi daha çok rehberlik almak olarak değerlendirebilirim zira yaklaşımı hep durumu ortaya çıkartmaya yardımcı olmak yönünde oldu. Bu sayede de karşıma çıkan her konuyu el birliği ile değerlendirip, sonuca ulaşmayı başardım. Bireysel terapi dışında sahip olduğu farklı disiplinlere ait tecrübeleri de görüşme süremizde bana gerçek örnekler ile yaklaşmasına destek oldu ki kendi adıma farkındalık yaratan birçok nokta halen hatırımda…

Sözümün özü: Şayet bir sıkışma hissediyorsanız, Aysın Hanım ‘dan sadece o sıkışmanın çözümü için değil, bir daha benzer sıkışıklıklar olduğunda konuyu nasıl ele alabileceğinizi, aynı durumun tekrarlanmaması için gereken farkındalığı ve tüm bunları edinirken de gerçek manada yakalayacağınız yeni bir bilinç seviyesini edinebileceğinizi söyleyebilirim.
 
Biz, döndüğüm virajların çok daha sertleri için gereken hazırlığı birlikte keyifle yapabildik. Kendisini tanımak en büyük kazanımımdır…
w

Hande G. | 29.10.2018

Aysın Hanım ile evliliğimde sorunlar çözümlenemez göründüğünde bir arkadaşımın psikolog arkadaşı vasıtası ile tanıştım. Hayatımın dönüm noktası oldu diyebilirim. Hep kendimle ilgili “niye”lerim, “neden”lerim vardı, yanlış olan bir şeyler olduğunun farkındaydım. Kendimi ve ailemin içindeki beni anlamak istiyordum ve Aysın Hanım ile birlikte bu konuda önemli adımlar attım.  Çift terapisinde eşim ile olan ilişkimi ve evliliğimi farklı bir anlam düzeyine yükselten deneyimler elde ettim. Eşimin, bir psikologa inanıp, güvenip seanslara devam etmesi çok zordu ama Aysın Hanım’ın tecrübesi ve yaklaşımı onu da oldukça etkiledi. Ben kendisi ile ilgili mutsuzlukları olan herkesin psikolog desteği alması gerektiğini ve özellikle Aysın Hanım gibi tecrübeli, sakin, hoş sohbet, size özel hissettiren, aileden birine dertleşmeye gidiyormuşsunuz hissi veren birinden bu desteği alması gerektiğini düşünüyorum.

w

H. T. | 18.01.2012

Aysın Hanım’ı 3 yıla yakın süreden beri tanıyorum. Kendisinin danışanı bir çalışanım vasıtasıyla Aysın Hanım’ı tanıma imkanı buldum ve bu süre içinde aralıklarla, fakat düzenli olarak kendisinden hizmet aldım. Buraya yazacağım şeylerin övgü ile bir ilgisini olduğunu düşünmüyorum. Hayatımda hissettiğim gerçekten olumlu gelişmeler üzerine, benim durumumdaki insanlara; ümit etmenin ve hangi şartta olursa olsun ümidi kaybetmemenin mümkün olduğunu duyurmak istedim. Bunun önemine gerçekten inanıyorum, çünkü sosyal konumumdan dolayı; ailemle çeşitli problemler yaşadım. Sürekli dışarda işleri olan ve ailesine-çocuklarına neredeyse hiç vakit ayıramayan biri olarak, yaşadığım suçluluk duygularıyla baş edemiyordum. Bunların çözümü ve karmaşasız bir aile ortamına ulaşmak için Aysın Hanım’ın değerli tavsiyeleri ve yerli yerinde yönlendirmeleriyle aile huzurum yerine geldi. Kişisel ilişkilerim de ciddi anlamda düzeldi ve tatmin edici bir gidişata kavuştu. Gerçekten kendisine minnet borçluyum. O, çok değerli bir insan ve ehil bir psikolog. Bir akademisyen olarak kariyerine devam ettiğini de biliyorum. Bu da çok güzel bir nokta. Ben kendi adıma konuşursam, Ona güvenebileceğimi ve olumlu bir başlangıçla tüm hayatımı güzel bir şekilde düzenleyebileceğimi en başta bile hissetmiştim. Şimdi bu hislerimin doğru olduğunu görmekle, buna kendi hayatımda şahit oldum. Duygularını çok da belli edemeyen biri olarak, bu tür şeylerden bahsetmem bile, benim açımdan çok ileri bir adım ve oldukça memnun edici bir gelişme. İhtiyacı olan herkesin böyle bir değişimi
yaşamasını dilerim. Saygılar.

w

Kaan T. | 27.08.2009

Merhaba, Aysın Hanım’la bir yıl önce tanıştık. Terapi alan bir arkadaşım tavsiyesiyle. Önceleri sorunlarımın üstesinden nasıl gelebilirim diye düşünürken, Aysın Hanım’la yapmış olduğumuz terapiler kendimi bulmam konusunda çok yardımcı oldu. Sadece sorunlar değil, hayat bilgisi ve tecrübesi sizi derinden etkileyebilecek nadir insanlardan. Aysın Hanım’la tanıştığım ve terapilere devam ettiğim için kendimi şanslı buluyorum. Siz de sorunlarınızın üzerinden gelmek istiyorsanız, Aysın Hanım hem iyi bir terapist hem de iyi bir dost olacaktır. Teşekkürler Aysın Hanım, hayat yolumu bulmamama yardımcı olduğunuz için.

w

B. Ş. | 11.08.2009

Aysın Hanım’ın telefon numarasını canımın sıkkın olduğu sabahların birinde arabada işime giderken, kendimden yaşça büyük olan bir psikolog arkadaşıma telefon edip almıştım. Arkadaşım bana numarayı verirken: “Alanında çok iyidir, kendisiyle hiç çalışmadık ama en güvenilir isimlerden bir tanesidir,” diye anlatmıştı. Ben de hızlıca “Evet, çok teşekkürler,” deyip, alelacele numarayı telefonuma kaydettim ve yola devam ettim. Sonra da aramadım. O numara 2 yıl boyunca telefonumda durdu ve hiç aramadım. O sıralar hayatımda kötü giden şeylerle genel olarak hep böyle baş ediyordum çünkü. “Halının altına itekleyerek”. Velhasıl o sabahtan sonra 2 koca sene geçti ve artık halının altında toz parçacığı bile itekleyecek yer kalmamıştı. Aradım, ofisine gittim. O günden beri kendisiyle yaklaşık (aralıklı olarak) 2,5 yıldır çalışıyoruz. Profesyonel niteliklerinden önce kişiliğinden bahsetmek isterim çünkü ofisinde karsısında otururken aklıma gelen son şey bir psikolog seansında olduğumdur. Aysın Hanım, hayatımda karşılıklı konuştuğum en hoş, güven uyandırıcı, güler yüzlü, anlatması ve dinlemesi zevkli insanlardan bir tanesidir. Psikolog yanının üzerine sahip olduğu entelektüel kişiliğinden kendime modellemeye çalıştığım bir sürü yönü vardır. Psikolog olarak değerlendirmem gerekirse Aysın Hanım’ın seansları çok özeldir. Bugüne kadar belki 100’e yakın seans yaptık. Hiçbir gün, karşımda benden biraz olsun uzaklaşmış, konsantrasyonunu kaybetmiş birisini görmedim. Özel hayatında ne yaşarsa yaşasın danışanına her zaman tamamıyla konsantre olur. Onun kullandığı metotlarla öyle şeyler keşfettim ki, zaten öyle soru cevap’la veya kitaplardan okuyup çözülecek şeyler değildi. Daha açık konuşmak gerekirse, seanslarında kendi kendinizi ifade etmenize yardımcı olur, sonra da “Al işte bak sen kendini ifade edince ortaya bunlar çıktı, hadi simdi seni buraya getiren olaylarla bağlantısını kuralım” der. Seanslarında hiç kendimi zorla bir şey anlatıyormuş veya zorakice dinliyormuş gibi hissetmedim. Kolayca “evet” deyip taşın altına elimi sokamayacağım, kesinlikle ” hayır” diye cevap verip kendimi korumakta zorlanacağım konuları konuştuk, üzerinde çalıştık ve çözdük. Onunla çalışırken en sevdiğim şey kendim hiç değiştiğimi hissetmeden, hayatımın değiştiğini görmektir. Sonuç olarak kendinize ters geldiğini hissettiğiniz olayları sıkça yaşamaya başladıysanız ve bu konuda birisinden yardım almaya karar verdiyseniz Aysın Hanım en doğru adreslerden biridir.

w

Zeynep Y. | 08.03.2009

Aysın Hanım’ı yaklaşık 8 aydan beri tanıyorum ve bu süreden beri kendisinden hizmet almaktayım. Burada yazma nedenim, gerçekten bana BİLE! faydası olan böylesi harika kişinin daha fazla insana ulaşarak onlara yardımcı olmasına bir vesile, bir destek olabilmektir. Sorunu olup da buna bir çözüm aramayanların yanında, sorununa çözüm ararken yanlış kişilerle irtibata geçmek zorunda kalan insanları düşünürsek, yaşadığımız topluma olan borçlarımızın bir kısmını tecrübe ettiğimiz güzelliklerden toplumumuzu haberdar edip bunları paylaşarak ödeyebileceğimizi düşündüm. O güzelliklerden biri de Aysın Hanım. Aslında bilgisayarın başına otururken aramızdaki danışan-danışman ilişkisi esnasında çok iyi hissettiğim harikulade insani özelliklerini ve yetkinliğini tam anlamıyla anlatabileceğimi düşünmüştüm. Bunu yapamadığım gibi, sadece benim anladığımı ve farkettiğimi zannettiğim özelliklerinin herkese aynı şekilde yansımış olduğunu da okuduğum diğer tavsiyelerden gördüm ve şaşırdım. Demek ki kendisinin danışanı olan ve benim hiç tanımadığım insanlar da benimle aynı şekilde düşünüyorlarsa, ortak nokta: Psikolojik danışman olarak Aysın Hanım’ın doğru kişi olmasıdır. Benim burda yapabileceğim bu sitede onun hakkında benden önce yazılmış tavsiyelere aynen katılmak ve bütün samimiyetimle pişman olmayacağınızı kesinlikle garanti etmektir. Gerçekten çok özel biri vasıtasıyla, sorunlarını çözmenin yanı sıra, çok özel yanlarını da keşfederek hayata pozitif bir bakış açısıyla devam etmek isteyen herkese Aysın Hanım’ı gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

w

Gülay | 21.02.2009

Yıllar önce ağlayarak Psikologlar Derneği’ni aramıştım. “Evime en yakın olan danışmanın telefonunu verin
bana,” dedim ve randevu alıp gittim. Çok kötüydüm; hep ağladığımı hatırlıyorum. O kadar çok sorunum
vardı ki hayatımda hiç kimsenin yanında kendimi bu kadar güvende hissetmemiştim, ne diyebilirim ki… O
işinin ehli, hala da kendimi güvende hissediyorum. Biliyorum ki istediğim an ona ulaşabilirim. Yaklaşık elli
seans aldım o kadar kötüydüm. Kızım o döneme “Milattan Önce,” der ve kızım da psikolog olmak için
sınavlara hazırlanıyor. Ben kendimi buldum. İletişim becerilerim gelişti. Halden anlamayı öğrendim (Aysın
Hanım’ın deyişiyle). Yeteneklerimin farkına vardım. Anne olmayı öğrendim. İlkokul mezunuydum; şimdi lise
talebesiyim. Eşimle ilişkim harika. Çevremdeki herkes de bu değişikliği farketti. Tavsiye ettim, onlar da çok
memnun kaldılar. Onu bulduğum için çok şanslıyım. Siz de şansınızı zorlayın.

w

Gaye S. | 18.12.2008

Kendisinden psikolojik danışmanlık hizmeti aldım. Mesleki olarak bana çok faydalı olmasının yanında, bu kadar
iyi bir insanla tanıştığım için memnuniyet duydum. Hem kendisi, hem de tüm ekibi çok profesyonel ve
düzgün insanlar. Birçok arkadaşıma tavsiye ettim, onlar da aldıkları hizmetten çok memnun kaldılar. Aysın
Hanım profesyonel mesafesini daima koruyan ama aynı zamanda yakınlığını ve yanınızda olduğunu daima
hissettiren bir kişidir. Güleryüzlüdür. Aklımda hiçbir zaman aldığım hizmetle ilgili bir soru işareti
oluşmamıştır. Sadece mesleki bilgisi değil, entellektüel seviyesi de yüksek bir kişi olduğu için kendinizi
her zaman bir “bilene” danışıyor hissedersiniz.

w

Nur | 01.05.2008

Aysın Hanım’la ne yazık ki aynı zamanda, aynı şehirde olamadık. Ama çok sevdiğim bir arkadaşım
sayesinde tanıdım onu. 12 yıldır önemli sayılabilecek bir sağlık problemim var. Bu problemimin neden
olduğu sıkıntıları aşmak için zaman zaman psikolojik destek aldım. Ama kısa süreli olmasına karşın Aysın
Hanım’dan aldığım desteğin içeriğini, kalitesini ve elbette ki faydasını unutamam. Didaktizmden uzak,
eğlenceli, yaratıcı, kocaman ve yumuşacık yüreği olan bir psikolog Aysın Hanım. Yaşamımı güçleştiren
hastalığım konusunda bana hayata nasıl farklı pencerelerden de bakabileceğimi ve
anlamlandırabileceğimi gösterdi. Onu tanıdığım ve danışanı olduğum için çok mutluyum.

w

Akkor | 30.04.2008

Aysın Turpoğlu Çelik bana 1.5 sene (haftada 1) terapi yaptırdı (2002/2003’te). Daha önce Fransa’da 2
ayrı psikiyatr ile 3 sene terapi yapmıştım, fakat verimli olmamıştı, doktorları yetkisiz ve soğuk
bulmuştum. Aysın Hanım’la hemen fark etti. Türkçem mükemmel olmamasına ragmen (Fransızım)
(İngilizce de kullandı). Onu son derece zeki, mantıklı, hassas, insani, cömert ve çok bilgili bir psikolog
olarak gördüm. Yetkili bir doktorla çalıştığında, çok farklı oluyor, çünkü terapi ilerliyor, durum daha hafif
ve çözümlü görünüyor ve sonunda enerji yerine geliyor ve sorunlar yavaş yavaş (bazen birden bire)
çözülüyor. Metodları değişik (art terapi), birçok egzersiz yaptık. Tiyatro, resim, vs, ama en çok konuştuk.
İkimiz, beraber, diyalog. Hiçbir zaman bana “Şunu yap, yapma,” demedi, yumuşak bir şekilde zor şeyleri
imha ediyor ya da sihirli bir şekilde bana bulduruyordu, beni düşündürüyordu. İyi soruları soruyordu, ben
cevabi bulmalıydım (İsterseydim)… Her seansta bana güneş kadar enerji verdi. Hayatım zor başladı, onu
zor taşıdım ve Aysın Hanım’la 35 yaşındayken yeniden doğdum. Artık çok daha iyiyim, mutluyum, çiftimi
ve ailemi onun sayesinden kurtardım, her şeye daha pozitif bir sekilde bakıyorum. Maalesef terapim tam
bitmemişti, ama Fransa’ya temelli olarak döndüm ve terapimi bırakmaya mecbur kaldım. Burada
(Strasbourg’ta), birkaç seans daha yapmak istiyorum ama Aysın Hanım’sız olmuyor, buradaki doktorlara
güvenemiyorum. Aysın’ı özlüyorum, bin kere teşekkür ediyorum, beraber yaptıklarımız unutulmaz. Ve
her gün faydasını hissediyorum. Aysın Turpoğlu Çelik’i herkese psikolog olarak tavsiye ediyorum, bence
olağan üstü bir psikolog, hem kendi bilgilerden hem kendi özel kişiliğinden. Sandrine AKKOR

w

Burakhan | 19.01.2008

Bundan yaklaşık 2 sene önceydi ÖSS’ye girmiş ve bu dertten muzdarip 1 milyon öğrenci gibi bir yer
kazanamamıştım. Motivasyon sorunum olduğunu biliyordum ve kendi kendime düzeltemiyordum. Ne
zaman bir işe hırsla başlasam bir kaç günden sonra sıkılıyordum. İnsanın kendinden umutsuz olmasının
çok vahim bir durum olduğunu çok iyi bildiğim için annemin üniversiteden arkadaşı olan Aysın Teyze’den
psikolojik destek aldım. O terapiler sayesinde kendi kendimi motive edebilmeyi, başladığım işi
bitirebilmeyi öğrendim. Şimdi üniversiteyim ve sınıfın en iyi notları bende. Ben kadere inanmam ama
belki o terapilere girme şansım olmasaydı ben gene bildiğimi okurdum. Gerçekten benim hayatımda bir
dönüm noktası oldunuz ve bunun için teşekkür ederim. Bir Metallica şarkısında umutsuzluluğa yazılan bir
pasaj vardır beni çok etkiler. Ve James Hetfield şöyle der: “Yaşam olup yok olacak görünüşe bakılırsa Her
gün sürükleniyorum daha uzaklara. Kendi içimde kayboluyorum. Hiçbir şeyin önemi yok başka hiç
kimsenin, yaşama isteğimi yitirdim, kalmadı verecek başka hiçbir şeyim. Kalmadı benim için başka bir şey.
Beni kurtaracak sona ihtiyacım var.” Ben o ihtiyacım olan sonu buldum bu terapide. Gerçekten kendimi
buldum, kendi kendime ilerleyebileceğimi ve kimsenin fikrine ihtiyacım olmadan kendimi gerçekleştirmeyi
öğrendim. Ve tekrar tekrar teşekkür ediyorum…

w

Serap T. | 07.11.2007

Merhaba, Ben Serap T. 29 yaşındayım. Bir buçuk sene önce, Çağdaş
Yaşamı Destekleme Derneği’ne çok yakın bir arkadaşıma psikolojik destek verip veremeyecekleriyle ilgili
bir mail göndermiştim. Çok kısa bir zaman içinde bu mailimi değerlendirip, konuyu Psikologlar Derneği ile
görüşeceklerini bildirdiler. Beni ve mailimi dikkate alıp değerli bulmaları ve akabinde cevap yazmaları beni
umutlandırdı. Bir hafta sonra telefondaki bir ses “Mailinizde anlattığınız ve gerçekten yardıma ihtiyaç
duyduğunu düşündüğüm kişiye danışmanlık etmek istiyorum;” dediğinde, biri bana şaka yapıyor herhalde
diye düşünmüştüm. Ama karşımda şiir gibi konuşan kadının ciddi olduğunu anlamam çok sürmedi. Bu ses
AYSIN TURPOĞLU’NA aitti. Tabii o kendini tanıtmıştı ama ben şokta olduğum için adını sonradan
öğrendim. Ben Ankara’da yaşıyordum. Oysa ki Murat (Yardım istediğim arkadaşım) İstanbul’da idi. İşin
kötüsü bu yardımdan haberi yoktu. Hayatında hiç psikolojik destek almadığından herhalde, şiddetle karşı
çıktı. Özel hayatını bir psikologla bile paylaşmak istemiyordu. Öyle ya, yıllardır kendi içinden çıkamadığı
sorunlarını bir psikolog mu çözecekti! İkna etmem biraz zamanımı aldı. Murat nerdeyse ilk görüşmelerine
sürünerek gitti. Ama görüşme bitip de beni aradığında söylediği ilk şu oldu: “Serap, acaba bir daha ne
zaman göreceğim Aysın Hanımı?” O kadar etkilenmişti ki… Aysın Hanım Murat’ı can kulağıyla dinlemiş, ona
değer vermiş, anlattıklarını hafife almak bir yana ona değerli olduğunu hissettirmiş ve ona o kadar sıcak
davranmıştı ki etkilenmemek elde değildi. Bir kaç ay sürdü (Murat Ankara’ya taşınmak zorundaydı). Bu
muhteşem arkadaşlık mı desem, sevgi bağı mı desem… Murat üzerinde o kadar etkili olmuştu ki AYSIN
TURPOĞLU, ne zaman burada bir başka danışmanla görüşsek Murat hep: “Aysın Hanım çok başka, bana
hayatı yeniden öğretti, onun yerini kimse tutamaz,” der. Bir kaç ay sonra ben de Aysın Hanım’ı ziyaret
ettim. O kadar cana yakın, öyle enerji dolu ki insanın durup dururken boynuna sarılası geliyo. Her şeyden
önce yüzü hep gülüyor. Asla ben bilirim, ben doktorunuzum, en iyisini ben bilirim edası yok. Müthiş bir
enerji yayıyor etrafına. Ben Ankara’da bir çok psikologla ve psikiyatr ile görüştüm, ama Aysın Hanım gibi,
insana değerli olduğunu çok samimi hissettiren bir danışmanla henüz karşılaşmadım. Aysın Hanım’ın
ofisine gittiğimde bir şey dikkatimi çekti. Normalde psikologla konuşurken aranızda psikoloğa ait tahtadan
koca bir masa olur. Ama orada aranızdaki mesafe çok yakın ve elini uzatsan Aysın Hanım’a
dokunabilirsin, aradaki tüm mesafeler kaldırılmış, ön yargılardan arındırmak adına. Meslektaşlarıyla
kıyaslamak doğru olmaz, çünkü Aysın Hanım, hani derler ya “nev-i şahsına münhasır” bir kişilik. İçinde o
kadar büyük bir sevgi var ki, bu sevgi herkese yeter de artar mesajını almamak mümkün değil. Kucak
dolusu sevgilerimi gönderiyorum kendisine. Ankara’dan Serap T.

w

Nazan Alkan | 02.11.2007

Arkadaşımdı, yanıbaşımdaydı. Güzel bir ofisi vardı, açılışına gitmiştim. İşi hakkında en küçük bir şey
bilmiyordum. Ne zaman ki arkadaşım için bir psikolog arayışına girdim, aklıma geliverdi… Arkadaşım
yabancı idi ve çocukluğundan beri psikologları biliyordu… Birini birine tavsiye ettiğinizde bir sorumluluk
yüklenirsiniz ya ben de o durumdaydım. Yabancı arkadaşım psikolog doktor Aysın Turpoğlu’na uzun
zaman devam etti ve her seferinde bana teşekkür etti ve sürekli onu övdü. Çok mutlu oldum… Hem bir
arkadaşıma en iyi şekilde yardım etmiş, hem de arkadaşımın işini ne kadar iyi yaptığına şahit
olmuştum… Arkadaşıma göre Aysın son derece zeki, mantıklı idi, içgüdüleri çok kuvvetliydi.
Karşısındakinin sorunlarına tüm enerji ve becerisiyle eğiliyordu. Cömertti ve çok vericiydi. Kendilerini size
hararetle tavsiye ediyorum. Lütfen arayın, sizi sabırla dinleyecek. Sorunlarınıza çözüm bulacak biri ile
tanışın…

w

İrem Bray | 14.09.2007

Aysın Turpoğlu Çelik’le 7 senedir dostuz. Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’nda
birlikte çalıştık, bugünkü noktalara gelmesinde oynadığı rol çok büyüktür. Meslektaş olarak çok şeyler
paylaştık. Gelişmeye ne kadar açık olduğunu, mesleki adanmışlığını hep takdirle karşılamışımdır.
Danışanlarımı yönlendirdiğim en değerli kaynak diyebilirim. Yönlendirdiğim herkesten de çok olumlu
geribildirimler aldım ve alıyorum. Her yönüyle arkasında durabileceğim işinin ehli, güvenilir ve çok özel
bir insan.

Burada yer alan yorumların büyük bir kısmı tavsiyeediyorum.com‘dan alıntı yapılarak kullanılmıştır.

© 2018 Aysın Turpoğlu Çelik | Tüm hakları saklıdır.